WB Group na MSPO 2016 | WB Electronics

WB Group na MSPO 2016

Prezes WB Electronisc Pan Piotr Wojciechowski prezentuje Ministrowi Obrony Narodowej Panu Antoniemu Macierewiczowi Bojowy System Bezzałogowy WARMATE

WB Group po raz 23 zaprezentowała najnowsze wyroby i osiągniecia w obszarze systemów wojskowych podczas zakończonego dzisiaj XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.  W tym roku, po raz pierwszy zaprezentowaliśmy zintegrowany potencjał produkcyjny i produktowy wszystkich spółek tworzących grupę WB. Goście odwiedzający nasz pawilon w Hali F mogli zobaczyć, że systemy produkowane w 5 spółkach Grupy WB tworzą jedną całość.

W czasie trwania targów pokazaliśmy zintegrowane rozwiązania w takich obszarach jak: systemy bezzałogowe, systemy łączności i dowodzenia oraz pakiety modernizacyjne dla pojazdów i sprzętu wojskowego. Są to te obszary, w których nasza Grupa ma duże doświadczenie i kompetencje nie tylko w Polsce, ale również – co nie raz zostało potwierdzone przy okazji licznych przetargów – na świecie.

W obszarze systemów bezzałogowych po raz pierwszy pokazaliśmy szerokiej publiczności taktyczny system bezzałogowy ŁOŚ, który został opracowany zgodnie z potrzebami polskiej armii  z myślą o programie ORLIK.  Kolejną tegoroczną nowością były jednak nie platformy latające, ale rozwiązania, dzięki którym samoloty bezzałogowe mogą realizować swoje misje. Goście odwiedzający pawilon WB Group po raz pierwszy mogli się zapoznać z kompletnymi systemami obserwacyjnymi, awioniką oraz systemami kontroli lotu, które są oferowane przez WB Group dla systemów bezzałogowych wszystkich klas. Bardzo duże zainteresowanie wśród gości tegorocznego MSPO wzbudził symulator systemu bezzałogowego FlyEye.

W obszarze systemów łączności i dowodzenia swoją premierę miała rodzina radiostacji programowalnych COMP@N opracowana przez inżynierów z gdyńskiej firmy Radmor. Są to radiostacje, opracowane specjalnie z myślą o formacjach obrony terytorialnej. Zaprezentowaliśmy również pełną integrację sprawdzonych już na świecie systemów łączności FONET, zarówno z radiostacjami osobistymi żołnierza np. PERAD i rodziną radiostacji COMP@N, jak również z systemami obserwacji i nadzoru obszaru oferowanymi przez kolejną spółkę z naszej Grupy – MindMade.

W obszarze modernizacji sprzętu wojskowego zaprezentowana została modernizacja armaty przeciwlotniczej ZU-23-2, którą gdyńska spółka AREX wyposażyła m.in. w nowe napędy elektryczne i nowe celowniki znacznie zwiększające jej możliwości bojowe.

W czasie czterech dni targów stoisko Grupy WB odwiedziło ponad 30 delegacji zagranicznych oraz oficjalne delegacje administracji państwowej. Z ofertą rozwiązań systemowych dla polskiej armii zapoznali się:  Wicepremierzy – Pan Mateusz Morawiecki i Pan Jarosław Gowin, Minister Obrony Narodowej – Pan Antonii Macierewicz oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Pan Paweł Soloch. Ostatniego dnia wystawy stoisko WB Group odwiedził Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent RP Andrzej Duda. W czasie wizyty Pan Prezydent zapoznał się m.in. z system kontroli i sterowania w locie samolotami bezzałogowymi, taktycznym systemem bezzałogowym ŁOŚ oraz bojowym systemem bezzałogowym WARMATE.

Na zakończenie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego tradycyjnie przyznawane są nagrody DEFENDER. Jest to nagroda Targów Kielce przyznawana najlepszym polskim producentom sprzętu wojskowego za innowacyjne wyroby służące obronności i bezpieczeństwu. W tym roku nagrodę DEFENDER otrzymaliśmy za taktyczny bezzałogowy system latający ŁOŚ, opracowany w spółce Flytronic, która w ramach WB Group specjalizuje się w projektowaniu i produkcji systemów bezzałogowych.

Bez wątpienia obecność WB Group na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach należy uznać za sukces. Grupa WB potwierdziła swoje znaczące miejsce w polskim przemyśle obronnym i poprzez prezentację najnowszych, często bardzo nowatorskich rozwiązań służących podniesieniu potencjału obronnego Wojska Polskiego, po raz kolejny zaprezentowała się jako najbardziej innowacyjna polska firma sektora obronnego działająca na rynku polskim i globalnym.